Betův příběh

Beto Perez, instruktor aerobiku z Kolumbie si na jednu ze svých hodin zapomněl vzít kazetu s hudbou. Cvičil v jednom z prestižních fitness center ve městě Cali a psal se rok 1995/96. Beto neměl vzhledem k náročné klientele na výběr, zaimprovizoval. Vzal z auta kazetu s oblíbenou salsou, merengue atd a přišel do sálu s tím, že dnešní hodina bude něco extra a že ji připravoval 3 měsíce. Pustil nahrávky a zažil s ostatními výrazně intenzivnější a zábavnější hodinu, než tomu kdy předtím bylo. Lidé se usmívali a dokonce se potili více než obvykle. Z improvizace vznikla pravidelná hodina a ta se brzy stala nejpopulárnější hodinou ve fitness studiu. 
Beto se rozhodl, že s novinkou vyrazí do světa. Zamířil na Floridu. Vlastně se do USA vydal z Kolumbie celkem 3krát, ale dvakrát se díky odmítnutí ze strany fitness center vrátil zpět. Když přišla na řadu jeho třetí cesta z Kolumbie do USA, byla Betova motivace a víra v to co dělá tak silná, že v Cali prodal absolutně všechen svůj majetek. Bylo tomu koncem devadesátých let. 
Betova první hodina začínala rozpačitě. Cvičil jen s několika lidmi, ale postupně se do hodiny přidávali další a další přihlížející, které přilákala a nakonec i strhla taneční latino hudba, jež zvláště na Floridě velmi oblíbená. Betův styl si nacházel stále více příznivců. Na Betovy lekce chodila také matka Alberta Perlmana, který v té době hledal nové téma, projekt pro své podnikání. Alberta, aneb druhého Beta, také původem z Kolumbie, matčino nadšení z hodin velmi zaujalo a spatřil v těchto dance-fitness lekcích dobrý obchodní potenciál, přestože s tímto oborem neměl coby podnikatel do té doby vůbec žádné zkušenosti. Prostřednictvím této dámy se Beto Perez s Alberem Perlmanem sešli a jejich schůzka a start do spolupráce vypadal opravdu kuriozně. "Máte nějaké peníze?" zněla otázka Beta Pereze na podnikatele Perlmana, "ne a vy?" odpověděl podnikatel. "Já taky ne", reagoval Beto Perez a dohlodli se na společném projektu. Beto Perez nějakou dobu před tím, než jej oslovil Alberto Perlman dostal nabídku na spolupráci od jiného podnikatele, který mu nabízel, že společný projekt zainvestuje. Tu první nabídku Beto odmítl. Ke dvěma Betům se posléze přidal ještě obchodník Alberto Alghion, také z Kolumbie. Společně založili společnost Zumba Fitness LLC. 
Zumba se šířila z počátku jen prostřednictvím DVD v teleshopingu. Lidem se tento styl velmi líbil a ptali se, zda by také mohli vést lekce Zumby. Na základě těchto poptávek začal Beto školit nové instruktory. Do roku 2004 Beto zaškoloval nové instruktory na Workshopech sám. Díky velkému ohlasu a zájmu bylo posléze založeno oddělení pro vzdělávání a byla vytvořena pozice školitele instruktorů, ZES (Zumba education specialist) a počet instruktorů, lekcí a nadšených klientů se začal rapidně zvedat. 
V současné době je Zumba skoro ve stovce zemí na světě a protože se počet instruktorů neustále velmi dynamicky zvedá.
 
Zumba v Čechách
Do České republiky dorazila Zumba v roce 2008 v podobě necelé první desítky instruktorů. Na jaře 2009 se začaly objevovat první lekce a první informace v tisku. Od podzimu 2009 probíhají Workshopy pro nové instruktory i na české půdě, pod vedením ZES Daniely Česnekové. Před Danielou navštívila ČR španělská ZES Marta Formoso, které zde vedla první Workshop a to v angličtině, co je mi známo, na Workshopu byla značná část cizinců. V prosinci 2010 byla ČR poctěna hned dvěma ZES, manžely Aileen a Alfredem Padilla z Kalifornie, kteří zde pomohli Daniele nápor požadavků ze strany budoucích instrukturů zvládnout. Kurzy v ČR jsou dva měsíce předem obsazené. Fitness studia, která se na informace o Zumbě koukala skepticky (stejně jako byl zpočátku odmítán Beto Perez) dnes hledají nové instruktory. Někoho to překapuje?